Hassan heeft weer respect voor zijn moeder
Yasmin draagt een witte jurk met blauwe bloemen, een paar slippers en een wat langere paarse hoofddoek. Ze opent de deur met een vriendelijke glimlach. Ze is samen met haar gezin van vier kinderen om veiligheidsredenen uit Somalië gevlucht. Ze wonen nu dertien jaar in Nederland. De oudste drie jongens zijn volwassen.
Hassan (16) heeft glanzende donkerbruine ogen en een bos krullend haar. Hij is de jongste van het gezin en woont samen met zijn iets oudere broer (weer) thuis. Vanaf zijn twaalfde jaar heeft Hassan al een grote mond tegen zijn moeder. Hij komt thuis wanneer hij wil, spijbelt enorm veel en áls hij op school is, gedraagt ie zich agressief. Hij gebruikt drugs en trekt zich nergens iets van aan.
Yasmin krijgt de situatie thuis zelf niet onder controle. Ze klopt aan bij de gemeente en jeugdzorginstanties maar krijgt daar geen gehoor.
Naar de rechter
Hassan spreekt de Nederlandse taal goed en voetbalt graag. Toch houdt hem dat niet van de straat, of van de drugs af. Op een dag staat de politie voor de deur. Hassan heeft een vuurwerkbom laten ontploffen onder de auto van zijn docent en moet mee naar het bureau. Hij wordt uithuisgeplaatst en komt, vanwege zijn voorgeschiedenis, na dit voorval in een open groep bij een jeugdzorgorganisatie terecht. Daar maakt hij het net zo bont als thuis en houdt zich weer niet aan afspraken. Met een rechtszaak voor de vuurwerkbom in het vooruitzicht, is gesloten jeugdzorg op dat moment de enige oplossing volgens de jeugdbescherming.
Dankzij een beschikking voor Multisysteem Therapie en de samenwerking met ThuisBest woont Hassan twee maanden later weer thuis.
Dan moet hij voor de rechter verschijnen. De spanning stijgt naarmate de datum van de rechtszaak dichterbij komt. Hij valt tijdelijk terug in drugsgebruik. Op advies van de MST therapeut voert Yasmin dan twee keer daags een drugstest uit bij Hassan om zeker te zijn of hij wel, of niet gebruikt heeft.
‘Een grote boete en een taakstraf.’ Dat is de straf die de rechters hem opleggen. De straf is een flinke stok achter de deur voor Hassan.
Multisysteem Therapie, samen met de buurt
Binnen Multisysteem Therapie werkt de therapeut nauw samen met het gezin en met de mensen om het gezin heen. Zoals familie, vrienden, sportclub en de buren. Ook het formele netwerk betrekt de therapeut bij de behandeling. Zo maken ze samen met het gezin afspraken met school, reclassering, andere zorgverleners. Met de therapeut brengen ze in kaart wat Yasmin kan doen om te zorgen dat Hassan zich goed aan de regels houdt en wat ze moet doen als dat niet gebeurt. Dat leggen ze vast in de gedragskaart.
‘De gedragskaart, de huisregels en het volhouden daarvan. Dat deed het voor ons’, zegt ze er zelf over.
Yasmin kijkt terug op een succesvolle MST behandeling. Met de therapeut 24/7 aan haar zijde had ze de handvatten die nodig zijn. Ze staat nu een stuk sterker in de opvoeding en houdt Hassan beter onder controle.